BigMat International Architecture Award 21

BigMat International Architecture Award '21

Od 18. ledna do 13. května 2021 probíhá zápis do 5. ročníku prestižní soutěže BigMat International Architecture Award 2021. Registrace zde: https://architectureaward.bigmat.com/cs/registrace/

Cílem soutěže je ocenit a přitáhnout pozornost na architektonická díla jakýkoliv kategorie a jakýchkoliv rozměrů, která významným způsobem přispěla k soudobé architektonické kultuře. Vzhledem k tomu, že se tento ročník časově shoduje se 40. výročním existence značky BigMat, chceme se zaměřit na architektonická díla menších rozměrů, která zvýšila kvalitu života obyvatelům v Belgii, České republice, na Slovensku, ve Francii, Itálii, Portugalsku a Španělsku.

PRAVIDLA

Cena je určena výlučně architektům, kteří sídlí v některé ze sedmi zemí sítě BigMat. Do soutěže budou přijata díla, která byla vytvořena mezi 1. lednem 2017 a 1. lednem 2021 v jednotlivých účastnících se zemích. Úplná pravidla zde: https://architectureaward.bigmat.com/cs/bmiaa21-cestina/

CENY

Porota vybere celkem čtrnáct finalistů ze sedmi zemí účastnících se soutěže. Z každé země budou dva finalisté. Z těchto 14 projektů porota vybere sedm, kterým udělí Národní ceny BMIAA´21. Vzhledem ke 40. výročí značky BigMat, které se časově shoduje s tímto pátým ročníkem, musí porota zajistit, aby alespoň jedno z vybraných děl bylo menších rozměrů (stavby o rozloze menší než 1000 m2, do této plochy se počítají jak nové stavby, tak zásahy do existujících struktur a interiérový design). Sedm vítězných národních děl se utká o Hlavní cenu za architekturu BMIAA´21, jeden z držitelů národní ceny se tedy stane celkovým vítězem. V případě, že by hlavní cena nepřipadla dílu malých rozměrů, udělí porota Zvláštní uznání této kategorii projektů (1).

  • Hlavní mezinárodní cena BMIAA’21. Hodnota: 30.000 euro (5.000 € Národní cena + 25.000 Hlavní cena).
  • 6 Národních cen BMIAA’21. Hodnota: 5.000 euro (1.500 € Finalista + 3.500 € Národní cena).
  • 7 Finálových cen BMIAA’21. Hodnota: 1.500 euro.
  • Zvláštní uznání pro projekty malých rozměrů BMIAA’21 (1). Hodnota: 1.500 euro (2)

(1) Tato cena bude udělena pouze v případě, že Hlavní cena nebude udělena dílu malých rozměrů.

(2) Tato částka bude přičtena k Finálové nebo Národní ceně, kterou toto dílo předtím získalo.

Hlavní cenu nelze neudělit, ani nesmí být udělena rovným dílem několika projektům. Vítězná díla budou zachycena v katalogu. Finanční částka bude vyplacena autorům nebo spoluautorům, kteří jsou uvedeni při zápise. Vše bude regulováno daňovými dohodami, které jsou uloženy v Lucemburku.

POROTA

Porota bude složena z uznávaných odborníků z účastnících se sedmi zemí.

PREZIDENT: Jesús Aparicio. Doktor architektury a vyučující na Polytechnice v Madridu.

TAJEMNÍK: Jesús Donaire. Doktor architektury a profesor na Polytechnice v Madridu.

ČLENOVÉ:

  • Pavol Paňák, architekt a zakladatel studia ARCHITEKTI BKPS. Zástupce České republiky a Slovenska.
  • Adrien Verschuere, architekt a zakladatel studia BAUKUNST. Zástupce Belgie.
  • Alexandre Theriot, architekt a spoluzakladatel studia BRUTHER. Zástupce Francie.
  • Nicola di Battista, architekt a šéfredaktor časopisu l’Architetto. Zástupce Itálie.
  • Inês Lobo, architektka a zakladatelka studia Inês Lobo, Arquitectos. Zástupkyně Portugalska a Španělska.

BMIAA HISTORIE

Tato Mezinárodní cena za architekturu vznikla ve Španělsku v roce 2005 a po třech ročnících se rozšířila i do ostatních zemí a těšila se obrovské účasti. Vítězem prvního mezinárodního ročníku se stal v roce 2013 belgický architekt Xaveer de Geyter. Ceny byly předány ve španělském městě Granada. Druhý ročník proběhl v roce 2015, vítězem se stal španělský architekt Alberto Campo Baeza. Ceny byly předány v německé metropoli Berlíně. Třetí ročník pořádaný v roce 2017 vyhrálo francouzské architektonické studio Lacaton&Vassal. Vítěz byl vyhlášen ve Florencii. Čtvrtý ročník proběhl v roce 2019, vítězem se stal portugalský architekt Souto de Moura. Ceny byly předány ve francouzském městě Bordeaux. Následující, již pátý mezinárodní ročník, který proběhne v roce 2021, opět ocení mimořádná architektonická díla vytvořená v posledních čtyřech letech v sedmi zemích, kde značka BigMat působí.

Více informací zde: https://architectureaward.bigmat.com/cs/bmiaa21-cestina/

Registrace zde: https://architectureaward.bigmat.com/cs/registrace/

BMIAA 19“: www.bigmat.cz/novinky/bmiaa-2019 

Poptávkový formulář

K poptávce můžete vložit přílohu, například projektovou dokumentaci apod.
Vodárenská 732, 278 01 Kralupy nad Vltavou - Lobeček 315 746 132-133, 315 721 805-806 info@montako.com